• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/masgadorg
  • https://twitter.com/2023istanbul
Üyelik Girişi
15 Temmuz Demokrasi Marşı
Reklam

AYM Başkanı Arslan’dan bireysel başvuru açıklaması

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Türk Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuru sayısının 47 ülkenin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuru sayısı ile neredeyse eş değer olduğunu kaydetti.İLKER TURAK

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü ArslanTürk Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuru sayısının 47 ülkenin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuru sayısı ile neredeyse eş değer olduğunu belirterek, bireysel başvurun etkili bir hak arama yolu olarak sürdürülmesi ve yoluna devam etmesinin, yapısal bir takım tedbirlerin acil bir şekilde alınmasına bağlı olduğunu kaydetti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ortak projesi "Anayasa Mahkemesinin Temel Haklar Alanındaki Kararlarının Etkili Şekilde Uygulanmasının Desteklenmesi" programında önemli açıklamalarda bulundu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Bireysel Başvurunun, Türkiye için çok önemli bir kazanım olduğunu belirterek, bu kazanımı gelecek nesillere aktarmanın başta Anayasa Mahkemesi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların ortak sorumluluğu olduğunu kaydetti.

AİHM'YE YAPILAN BAŞVURU SAYISINDAN FAZLASI TÜRK ANAYASA MAHKEMESİNE YAPILIYOR

Başkan Arslan, bireysel başvurunun objektif etkisinin iyi anlaşılması ve uygulamaya geçirilmesinin, kararların etkili bir şekilde icrasının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Bireysel başvuruda bazı sorunlarımız var. Bunları kamuoyu önünde tartışmamız gerekiyor. Bu sorunların başında artan başvuru sayısı geliyor. Başvuru sayılarının ne kadar dramatik bir boyuta ulaştığını belirtmek isterim. Bireysel başvurunun kabul edildiği ve başarılı bir şekilde uygulandığı İspanya ve Almanya'da yıllık ortalama 5-6 bin bireysel başvuru yapılıyor. Bu ülkelerin Anayasa Mahkemeleri'ne yılda yapılan bireysel başvuru Türk Anayasa Mahkemesi'ne neredeyse bir ay içerisinde yapılan başvuru sayısına tekabül ediyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) Türkiye dahil 47 ülke taraf. 47 ülkeden AİHM'ye yapılan başvuru sayısından çok daha fazlası Türk Anayasa Mahkemesi'ne yapılıyor" dedi.

BİR TAKIM TEDBİRLERİN ACİLEN ALINMASI GEREKİYOR

Anayasa Mahkemesi'nin, bu artan iş yüküyle başa çıkmak ve tüm görev alanlarında önündeki işleri mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırmak için tüm gayretiyle çalıştığını vurgulayan Arslan, "Bireysel başvurun etkili bir hak arama yolu olarak sürdürülmesi, yoluna devam etmesi; yapısal bir takım tedbirlerin acil bir şekilde alınmasına bağlı. Bireysel başvurunun objektif etkisinin anlaşılmasını ve hayata geçirilmesini sağlayacak adımların atılması gerekiyor. Bunun için de ihlal kararlarının gereğinin yerine getirilmesi ve yeni ihlallerin engellenmesi hayati derecede önemlidir" diye konuştu.

HAYATİ DERECEDE ÖNEMLİ

"Bireysel başvurunun amacı; tek tek sivrisinekleri yok etmek değil, bataklığı kurutmaktır" diyen Zühtü Arslan, "Bu objektif etkinin çok iyi anlaşılması ve Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararlarından sonra bu kararlarda belirttiği ilkeleri uygulayarak yeni başvuruların yapılmasını beklemeden yargı mercilerinin kararlarını o yönde vermesi hayati derecede önemlidir" ifadelerini kullandı.

50 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Yönetim Kurulu Başkanımız
İBRAHİM SAGUN
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.47469.5126
Euro10.990311.0344
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret138922
Hava Durumu
Takvim