• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/masgadorg
  • https://twitter.com/2023istanbul
Üyelik Girişi
15 Temmuz Demokrasi Marşı
Reklam

Şehit yakınları ve gazilerin bekleyişi bu yılda da sürüyor…

"Ahde vefanın kalıcı kanunlarla yerine getirilmesini talep ediyoruz" Siyasilere seslenen Şehit Gazi Aileler Koruma ve kalkındırma Derneği'nin Genel Başkanı İbrahim Sagun 2022'de seslerinin duyulmasını umut ettiklerini söyledi.

Şehit yakınları ve gazilerin bekleyişi bu yılda da sürüyor…

"Ahde vefanın kalıcı kanunlarla yerine getirilmesini talep ediyoruz"

Siyasilere seslenen Şehit Gazi Aileler Koruma ve kalkındırma Derneği'nin Genel Başkanı İbrahim Sagun 2022'de seslerinin duyulmasını umut ettiklerini söyledi.

Şehit ve Gazi Aileleri, vatan uğruna terör örgütüyle çarpışırken Şehit düşen şehitlerimize Allah’tan  Rahmet Kederli Ailelerine sabır,Gazi olanlara da sağlık ve sıhhat’ler dilerim diyerek sözlerine söyle devam etti.

Şehit Gazi Aileleri KORUMA ve Kalkındırma Derneği olarak 8 yıldır bu görevi yürüten Başkan İbrahim SAGUN, Başta şehit yakınları ve gazilerin "emanetlerine" sahip çıkmayı amaçladıklarını söylüyor.

Onları en iyi şekilde temsil edip özlük haklarına sahip çıkarak sorunlarını çözmek için büyük çabalar sarf ediyoruz.

Yasa dışı örgütle girilen çatışmalarda gazi olanlar ile şehit yakınlarının birleştiği Şehit Gazi Aileleri Koruma ve Kalkındırma Derneği'nin Genel Başkanı SAGUN ,İle binlerce kişinin yeni yıldaki taleplerini konuştuk.

"Er ve erbaş statüsündeki Şehitlerin Anne ve Babalarının maaşlarının asgari ücret’in üstünde makul seviyesine çıkarılmasını talep ediyoruz"

Öncelikle er ve erbaş statüsündeki Şehitlerin Anne ve Babaların maaşlarına değinen SAGUN, "Er ve erbaş statüsündeki Şehit Anne ve Babalarının Maaşlarının düşük olduğunu beyan ederek Asgari ücret 4 bin 250 liraya iken Şehit Gazi Aileleri Asgari ücretin altında kalmaması için TBMM’sinin bu konu hakkında  er, erbaş statüsünde Şehit Anne ve Babasına geçine bilir makul fiatları  düzeltilmesini istiyoruz. Yasal düzenlemeye göre yapılacak zamla, her birinin maaşının asgari ücret seviyesinin üstün de ola bilmesi ve yükseltilmesini talep ediyoruz" ifadeleriyle mevcut tutarın artırılmasını beklediklerini söyledi.

"Şehit kardeşlerinin tamamına iş hakkı istiyoruz"

Başkan İbrahim SAGUN'un dile getirdiği bir diğer husus ise şehit kardeşlerine verilen iş hakkı.

Yalnızca iki kişiye tanınan bu hakkın yeterli olmadığını savunan SAGUN, Şehit kardeşlerinin tamamına iş hakkı verilmesini ,Toki de kendilerinin ödemesi şartıyla kuraya girmeden tüm Şehit ve Gazi Ailelerini Çocuklarının tamamına kurasız toki evlerinin  verilmesini, 25 yaş üstünde olan şehit ve Gazi AİLELERİN  çocuklarına tanıtılabilir kimlik kartı ve serbest dolaşım kartını, istediklerini aktardı.

"Gazilerin çocuklarına ikinci iş hakkı verilsin"

Derneğin bir diğer talebi ise gazi çocuklarına ilişkin oldu.

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'na atıfta bulunan SAGUN, yaralanan Gazilerin çocuklarına kullandırılmak üzere ikinci iş hakkının da verilmesini talep ediyoruz.

"Gazilerin yüzde 90'a yakını engelli, araç konusundaki destek yetersiz"

Gazilerin yüzde 90'a yakınının engelli olduğuna değinen Başkan SAGUN, araçlarla ilgili de desteğin yetersiz olduğu görüşünde.

Mevcut durumda engellilerin kullandığı araç limiti olarak yaklaşık 450 bin TL'nin baz alındığını ancak pek çok aracın özellikle döviz kurundaki yükseliş nedeniyle piyasa şartlarında çok daha yüksek fiyatlara satıldığını belirten SAGUN, "450 bin TL'ye sıfır araç neredeyse hiç kalmadı. İki kişinin sığabileceği araçlar var ama Gazinin tekerlekli, akülü sandalyesi var. 3 bavul kadar yer tutuyor. O arabalar Gaziler için olmayan el, olmayan ayak demek. Günlük hayat şartlarını kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra ailesiyle sığması gerekiyor ama şuan ki limitte bu araçlara sığamıyor" şeklinde konuştu.

Şehit ve Gazi Ailelerinin Çocuklarına verilecek araçların Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) muaf olmasını da talep eden SAGUN, hem limitin yükseltilmesi hem de engel oranı düşük olanların bu durumdan yararlanamadığına değinerek,Şehit Çocuklarının ve gazilerin tamamının bu haktan faydalanması talebinde bulunuyoruz.

Bekleyişleri Gaziler Günü'nde de süren 20 bin asker ve polis soruyor: Devlet bizi neden ortada bırakıyor?

Gaziler Günü'nde "gazi sayılmayanlar" yaşadıklarını anlattı

Bahçeli: Gazilik haklarının verilmesini bekleyen 20 bine yakın kardeşimizin yanındayız

"Şehitliğin, gaziliğin ayrımı olmaz"

2022'de seslerinin duyulmasını umut eden SAGUN, maluliyet derecesi yeterli görülmediğinden yasal olarak Gazi sayılmayanları da unutmadı.

Başkan SAGUN, şunları kaydetti:

"Gazi Arkadaşlarımızı sonuna kadar destekliyoruz. Gaziliğin ayrımı olmaz. Şehitliğin, Gaziliğin ayrımı gayrımı olmaz. Edirnekapı şehitliğine gittiğinizde Gazilerin terörle mücadele, 15 Temmuz ya da başka bir şey diye ayrılmaz. Maluliyet derecesi nedeniyle kanunen Gazi sayılmayanların değerlendirilme oranlarının değiştirilmesini istiyoruz. Onlar da unutulmasın."

"Vatan için kendini feda etmiş insanların hayatlarının kısıtlanması doğru değil"

Son olarak Sağlık Uygulama Tekniği (SUT) ile ilgili konuya da değinen SAGUN, "Bu yönetmeliğe göre terörle mücadelede yaralanmış Gazilerimiz kolunu, gözünü kaybetmiş ya da bir aparatsız yürüyemeyen, SUT yönetmeliğine göre ortez ve protez kısıtlamanın kaldırılmasını talep ediyoruz. Örneğin bir Gazinin ayağı yok, protez taktırması gerek, 'Çin malı 50 bin liralık taktırabiliriz' deniliyor ama o uygun olmayabiliyor, kişinin hayat şartlarını kolaylaştırmıyor. Oysa daha iyi bir şekilde tedavi edilmesi lazım. Bu kişiler, bedel öderken parayı düşünerek Şehit olmadı ki... Vatan için kendini feda etmiş insanların hayatlarının kısıtlanması doğru değil" ifadelerini kullandı.

Şehit Yakınları ve Gaziler / ŞEHİT Gazi Aileleri Koruma ve kalkındırma Derneği

SAGUN: Bu kişiler, bedel öderken parayı düşünerek şehit olmadı /

"Anayasanın 61. maddesindeki pozitif ayrımcılık ilkesini bizler için kullanmalarını talep ediyoruz"

Şehit Gazi Aileleri KORUMA ve KALKINDIRMA Derneği Genel Başkanı İbrahim SAGUN’a Şehit ve Gazilerin, siyasiler tarafından kullanıldığını düşünüp düşünmediğini de sorduk.

Zira her seçim dönemi gündeme Şehit yakınları ve Gazilerle ilgili belli başlı sorunlar gündeme getirilse de iş bunların çözümü konusunda adım atıp kanuni karşılığını almak olduğunda bir türlü beklenen hamleler gelmiyor.

SAGUN, siyasileri suçlamaktan kaçınsa da dilinden şu kelimeler dökülüveriyor:

"Siyasiler bizi seçimden seçime hatırlıyor. Seçimlerden önce ya da gündem şartlarının gerektirdiği esaslara göre ihtiyaçlarımızı güncellemeleri lazım. MHP, CHP ve İYİ Parti'nin seçim bildirgelerinde zaten varız. AK Parti de sıkça dile getiriyor, düzenleme yapıldığı belirtiliyor ancak sorunların çözümü henüz yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin duyarlılığını biliyoruz. Bu temel sorunların 2022'de çözümüyle alakalı beklentilerimizi dile getiriyoruz. MHP'nin 2018'deki seçim bildirgesinde biz varız bütün partiler sorunlarımızı biliyor. Fırsatçılık yapıp da kimseyi sıkıştırmadık ama günümüzde hayat şartlarında sıkıntılar çoğalmaya başladı, ivedilikle çözüm için desteklerini bekliyoruz.

Ahde vefanın kalıcı kanunlarla yerine getirilmesini talep ediyoruz. Bizler yüce Türk milletinin onur ve şeref madalyaları olarak, siyaset üstü bir yapıya sahibiz ve bizi unutmamalarını istiyoruz. Anayasanın 61. maddesindeki pozitif ayrımcılık ilkesini bizler için kullanmalarını talep ediyoruz." Dedi.

282 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Yönetim Kurulu Başkanımız
İBRAHİM SAGUN




Videolar
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.526718.6010
Euro18.134718.2074
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret163360
Hava Durumu
Takvim